עלמה זהר

 • אושר גדול, עלמה זהר במופע השקה אינטימי ל"לחם, אהבה"
  19.1.2017 0:00   |   נוי טמרקין, מוזיקה.קו.איל
  כשאני מקשיבה לתקליט החדש של עלמה זהר "לחם, אהבה", אני שומעת אופטימיות ריאלית ובוגרת שאני מרגישה שנכתבה מתוך לב שיצא מאותו פס יצור שממנו יצא הלב שלי. מלצרית תל אביבית נצחית רגישה יתר על המידה, בתוך מציאות של אהבה גדולה שלובה במלחמה תמידית. מרגישה שכמוני, גם אמצעי הביטוי העומדים לרשותה קצרים מלהכיל את כל הסיפורים השמחים והעצובים שקובעים את רוחב ליבה שהוא ללא ספק רחב.
  זהר פרצה לתודעת התרבות הישראלית בשנת 2008 עם אלבומה הראשון "דברי" שנחל הצלחה גדולה ומיקם אותה בשורת האמנים המבטיחים לחכו הסקרנית של צרכן המוזיקה הישראלי. אחדים מהלהיטים שהניב אלבום זה עדיין מושמעים ברדיו דרך קבע ומככבים בשורת היצירות המקוריות והמוערכות של השנים האחרונות.
 • עולם חדש וטוב
  15.7.2014 9:04   |   עלמה זהר, מגזין את
  זה מה שאני חושבת בזמן שאנחנו שוכבים בלילה מתחת לכיפת הברזל ומאזינים לרקטות נופלות: “אלוהים אדירים, איך הבאנו את הילד שלנו לעולם במקום הזה?". לא נרדמת. סופרת בחושך את הנשימות הקטנות שלו ונשבעת שמחר על הבוקר ניקח אותו מכאן למקום רחוק, לאי ירוק, לאיזו קהילה אורגנית של יפי נפש בפורטוגל או באוסטרליה, למקום שבו ילדים יכולים לגדול בשקט בערוגה בכפר. התחושה הזו מלווה אותי מהרגע שהוא נולד, עוד הרבה לפני שהמצב נהיה ביטחוני. מהיום שהוצאנו אותו מבית החולים אני נלחמת לשמור את הנשמה שלו במצב שבו קיבלתי אותה מאלוהים – שלמה ויפה. זה כמו רכב חדש מהניילונים שאתה נשבע לשמור עליו נקי. אין לך אשליות, אתה יודע שבסוף הוא יהיה מלוכלך בדיוק כמו האוטו הקודם, אבל אתה משתדל לדחות את הרגע הזה עוד קצת. רק עוד קצת.
 • ציטוט:

  עלמה זהר היא כותבת מבריקה. היא יודעת לכתוב שיר ולספר סיפור. עושה זאת בחן ובתמצות, בעזרת שפה נהדרת, שמתגאה במקורותיה. הציטוט "עורי עורי דברי שיר" משירת דבורה (ספר שופטים) הוא לא מוטו בעלמא, הוא מקור החיים של עלמה, כוחה וחינה. כמעט כל השירים שלה מתכתבים בצורה כזו או אחרת, רעיונית, מילולית וצורנית, עם שפת התנ"ך. בין אם זה "גלות בבל השנייה", שיר מצוין לפתיחת הופעה, או "דע" שמזכיר לנו, באהבה רבה ובסבלנות אין קץ, מי אנחנו ולאן אנו הולכים. בין אם זה "המופלאה בנשים" שיר מתוק-חמוץ, כואב-שמח שכתבה ושרה לזכרה של אמה, או "דרפור" החדש, שמוצא הקשר נאור בין הפליטים מסודן לבין מסעות בני ישראל במדבר, ומתכתב גם עם שירים כמו "עגל הזהב" ו"עבודה שחורה" של אהוד בנאי.

שמיים אפריקאים

מילים: עלמה זהר
לחן: עלמה זהר

הוא חייך אלי ואמר לי
האהבה פשוטה
פשוט תתפשטי
כאן ועכשיו
זה כל מה שאמיתי
אולי מחר בבוקר
לא תהיי איתי
זה לא אומר שזה לא לנצח

בוקר טוב
שמיים אפריקאים

איש שחור בין סדינים לבנים
בית מלון קטן
כל כך רחוק מכאן
נזכרת באהבה אחרת
שדעכה מזמן
זה לא אומר שהיא לא לנצח

 

בוקר טוב
שמיים אפריקאים

נופים של ארץ עתיקה
בין ים ובין מדבר
שעון החול עצר
יורדים בבוקר עם חכה
אל שפך הנהר
הוא בוודאי ימשיך לזרום לנצח

בוקר טוב
שמיים אפריקאים