עלמה זהר

 • אושר גדול, עלמה זהר במופע השקה אינטימי ל"לחם, אהבה"
  19.1.2017 0:00   |   נוי טמרקין, מוזיקה.קו.איל
  כשאני מקשיבה לתקליט החדש של עלמה זהר "לחם, אהבה", אני שומעת אופטימיות ריאלית ובוגרת שאני מרגישה שנכתבה מתוך לב שיצא מאותו פס יצור שממנו יצא הלב שלי. מלצרית תל אביבית נצחית רגישה יתר על המידה, בתוך מציאות של אהבה גדולה שלובה במלחמה תמידית. מרגישה שכמוני, גם אמצעי הביטוי העומדים לרשותה קצרים מלהכיל את כל הסיפורים השמחים והעצובים שקובעים את רוחב ליבה שהוא ללא ספק רחב.
  זהר פרצה לתודעת התרבות הישראלית בשנת 2008 עם אלבומה הראשון "דברי" שנחל הצלחה גדולה ומיקם אותה בשורת האמנים המבטיחים לחכו הסקרנית של צרכן המוזיקה הישראלי. אחדים מהלהיטים שהניב אלבום זה עדיין מושמעים ברדיו דרך קבע ומככבים בשורת היצירות המקוריות והמוערכות של השנים האחרונות.
 • תלמוד ורוקנ'רול בבית אבי חי
  2.6.2013 18:33   |   הבמה
  "שיר חדש" היא סדרת מפגשים חדשה בהנחיית ג'קי לוי, המשלבת מדרש ורוקנ'רול בבית אבי חי. לוי ינחה שלושה מפגשי לימוד ומדרש של שירים ישראליים על-פי מקורות מספרות התלמוד והאגדה, בהשתתפות עלמה זוהר, רונה קינן, אביב גדג' ואחרים. בשנים האחרונות החלו מוזיקאים ישראלים רבים לשאוב השראה מהמקורות היהודיים – החל מהתנ"ך, דרך תפילות ופיוטים של מועדי ישראל וכלה בסיפורים מהתורה שבעל-פה ומספרות האגדה. כעת מתחילה בבית אבי חי שבירושלים סדרת מפגשים שיוקדשו ללימוד ומדרש של שירים ישראליים שכתבו מיטב היוצרים על-פי מקורות מספרות התלמוד והאגדה, במבחר נושאים העוסקים בחופש וחירות, געגוע וציפייה, אמונה ואמנות ועוד. מפגש הפתיחה, ששמו "יש לי ציפור זהב בכלוב והיא לא שרה", ינסה לדון בחופש, שעבוד וחירות המשורר, עם המוזיקאיות עלמה זוהר ודניאלה ספקטור, וכן ד"ר רוני שויקה, מומחה לתלמוד ומחבר הספר "שיר חדש – דרשות על יצירות רוק ישראליות".
 • ציטוט:

  עלמה זהר היא כותבת מבריקה. היא יודעת לכתוב שיר ולספר סיפור. עושה זאת בחן ובתמצות, בעזרת שפה נהדרת, שמתגאה במקורותיה. הציטוט "עורי עורי דברי שיר" משירת דבורה (ספר שופטים) הוא לא מוטו בעלמא, הוא מקור החיים של עלמה, כוחה וחינה. כמעט כל השירים שלה מתכתבים בצורה כזו או אחרת, רעיונית, מילולית וצורנית, עם שפת התנ"ך. בין אם זה "גלות בבל השנייה", שיר מצוין לפתיחת הופעה, או "דע" שמזכיר לנו, באהבה רבה ובסבלנות אין קץ, מי אנחנו ולאן אנו הולכים. בין אם זה "המופלאה בנשים" שיר מתוק-חמוץ, כואב-שמח שכתבה ושרה לזכרה של אמה, או "דרפור" החדש, שמוצא הקשר נאור בין הפליטים מסודן לבין מסעות בני ישראל במדבר, ומתכתב גם עם שירים כמו "עגל הזהב" ו"עבודה שחורה" של אהוד בנאי.

בלעדיי

מילים: עלמה זהר
לחן: עלמה זהר

אני חיכיתי שתיפול
לאסוף אותך שנית
פגוע ודפוק בזרועותיי
אני קיוויתי שתסבול
שלא תוכל יותר לשאת
את הבדידות שבלעדיי

בלעדיי אתה זרוק כמו איזה כלב
שכל כך זקוק לחום

אני ניסיתי לא לנשום
את חום שפתיך שהיו פתאום
כל-כך קרובות אליי
אני ניסיתי לא לחשוב
איפה בילית את הלילה
כשהיית בלעדיי

 

בלעדיי אתה אבוד כמו איזה כלב
ואתה יוצא לצוד

אין לנו סוף טוב