עלמה זהר

  • מה שתופס יותר מהכל הוא קולה המיוחד של זוהר, שאמנם נשמע לעיתים כמו זה של אמ.סי. קרולינה (וקצת כמו של דיקלה), אבל ללא ספק הסיבה העיקרית להצלחה של השירים ולתשומת הלב הראויה שהיא זוכה לה. האלבום נפתח בשיר "דע", שיר פתיחה נפלא שנשמע כאילו לקוח הישר מפסקול המחזמר "שיער", ואז מגיעים הסינגלים המאוד מוצלחים "אגו טריפ" ו"עם הגב", שהוא אחד השירים הישראליים הכי יפים שנוצרו אי פעם. גם בהמשך ישנן לא מעט הפתעות כמו "גלות בבל השנייה" ו"שמיים אפריקאים" המצוינים, "המופלאה שבנשים" הבומבסטי ו"שיר אהבה אינדיאני (מיגל)", שלמרות היותו השיר הכי מוזר באלבום (אפילו נשמע קצת מגוחך בשמיעה ראשונה), הוא עובד ועשוי להפוך ללהיט לא קטן.
  • המלחמה והחלום של עלמה זהר
    30.1.2014 19:00   |   בן שלו, הארץ
    עלמה זהר שפרצה לפני שש שנים אל קדמת הבמה של המוזיקה הישראלית (ומיד עשתה "ותברח") ועלמה זהר שמוציאה עכשיו את האלבום השלישי שלה, "לחם אהבה", היא לא בדיוק אותה יוצרת. היא לא עברה לטראנס (אם כי יש נצנוץ כזה בשיר חדש אחד) וגם לא לערבית (כנ"ל), אבל הרבה השתנה בכתיבה שלה, בנימה, בדגשים. די להקשיב ל"מנגנים בלילה", השיר השלישי באלבום החדש, ולהשוות אותו ל"אגו טריפ", להיט הפריצה של זהר, כדי לעמוד על השינוי הזה. ואי אפשר לא להשוות בין שני השירים. נדמה שזהר עצמה רוצה שנעשה את הקישור. לא רק זיקה טקסטואלית יש בין שני השירים, אלא גם זיקה מוזיקלית. אותו מגרש הרמוני ואפילו אותה פסיעה של הבס.
  • ציטוט:

    עלמה זהר היא כותבת מבריקה. היא יודעת לכתוב שיר ולספר סיפור. עושה זאת בחן ובתמצות, בעזרת שפה נהדרת, שמתגאה במקורותיה. הציטוט "עורי עורי דברי שיר" משירת דבורה (ספר שופטים) הוא לא מוטו בעלמא, הוא מקור החיים של עלמה, כוחה וחינה. כמעט כל השירים שלה מתכתבים בצורה כזו או אחרת, רעיונית, מילולית וצורנית, עם שפת התנ"ך. בין אם זה "גלות בבל השנייה", שיר מצוין לפתיחת הופעה, או "דע" שמזכיר לנו, באהבה רבה ובסבלנות אין קץ, מי אנחנו ולאן אנו הולכים. בין אם זה "המופלאה בנשים" שיר מתוק-חמוץ, כואב-שמח שכתבה ושרה לזכרה של אמה, או "דרפור" החדש, שמוצא הקשר נאור בין הפליטים מסודן לבין מסעות בני ישראל במדבר, ומתכתב גם עם שירים כמו "עגל הזהב" ו"עבודה שחורה" של אהוד בנאי.