עלמה זהר

  • מה שתופס יותר מהכל הוא קולה המיוחד של זוהר, שאמנם נשמע לעיתים כמו זה של אמ.סי. קרולינה (וקצת כמו של דיקלה), אבל ללא ספק הסיבה העיקרית להצלחה של השירים ולתשומת הלב הראויה שהיא זוכה לה. האלבום נפתח בשיר "דע", שיר פתיחה נפלא שנשמע כאילו לקוח הישר מפסקול המחזמר "שיער", ואז מגיעים הסינגלים המאוד מוצלחים "אגו טריפ" ו"עם הגב", שהוא אחד השירים הישראליים הכי יפים שנוצרו אי פעם. גם בהמשך ישנן לא מעט הפתעות כמו "גלות בבל השנייה" ו"שמיים אפריקאים" המצוינים, "המופלאה שבנשים" הבומבסטי ו"שיר אהבה אינדיאני (מיגל)", שלמרות היותו השיר הכי מוזר באלבום (אפילו נשמע קצת מגוחך בשמיעה ראשונה), הוא עובד ועשוי להפוך ללהיט לא קטן.
  • למי קראת טייקון?!
    13.9.2011 13:40   |   עלמה זהר, Xnet
    ברוח המחאה החברתית של השבועות האחרונים נכנסה לשימוש מילת גנאי חדשה אצלנו בחבר'ה: "טייקון". שימושים אפשריים לדוגמא: "בוא'נה, אתה נוהג כמו טייקון!" לעבר נהג שנדחף על הכביש; "איזה טייקון אתה. הכנת קפה רק לעצמך" או לחילופין "תזוז קצת, אתה ישן כמו טייקון" לבנזוג שדוחק אותי בלילה לפינה. בקיצור, אם אתה מתנהג בחזירות על חשבון אחרים, אתה חתיכת טייקון. חידוש הסלנג שלנו עדיין בחיתוליו, אבל עושה רושם שהוא מדביק במהרה את כל מי שנחשף אליו ואם זה תופס סימן שיש בזה שמץ אמת. לא סתם מילים יוצאות מהקשרן ומשמשות בהשאלה במשמעויות חדשות. המילה "טייקון", שפירושה ביפנית "אדון גדול" הפכה כינוי לאיילי הון, אותם ארכי-עשירים השולטים בכלכלה הגלובלית. אז למה להפוך אותה לקללה, מה בצע בטייקונים, האם אסור לאדם להיות עשיר ואפילו עשיר מאוד, כל עוד לא גנב שום דבר מאף אחד?
  • ציטוט:

    עלמה זהר היא כותבת מבריקה. היא יודעת לכתוב שיר ולספר סיפור. עושה זאת בחן ובתמצות, בעזרת שפה נהדרת, שמתגאה במקורותיה. הציטוט "עורי עורי דברי שיר" משירת דבורה (ספר שופטים) הוא לא מוטו בעלמא, הוא מקור החיים של עלמה, כוחה וחינה. כמעט כל השירים שלה מתכתבים בצורה כזו או אחרת, רעיונית, מילולית וצורנית, עם שפת התנ"ך. בין אם זה "גלות בבל השנייה", שיר מצוין לפתיחת הופעה, או "דע" שמזכיר לנו, באהבה רבה ובסבלנות אין קץ, מי אנחנו ולאן אנו הולכים. בין אם זה "המופלאה בנשים" שיר מתוק-חמוץ, כואב-שמח שכתבה ושרה לזכרה של אמה, או "דרפור" החדש, שמוצא הקשר נאור בין הפליטים מסודן לבין מסעות בני ישראל במדבר, ומתכתב גם עם שירים כמו "עגל הזהב" ו"עבודה שחורה" של אהוד בנאי.