עלמה זהר

  • האלבום השלישי של זהר הוא מסע בין האישי והחברתי, התסכול והנחמה, בישראל של תשע"ד. זהר כבר מזמן לא הצעירה ששרה על מיגל מדרום אמריקה, היא האשה שכותבת על הרחוב שבו אנחנו עוברים יום יום, על האנשים השקופים שעוברים בו לצידנו וכמובן עלינו, על הצורך שלנו בלחם ואהבה. בדרך היא מבררת מה זאת בשבילה מוזיקה ישראלית ואיך היא נשמעת, וכותבת כמה מהשירים הכי יפים בקריירה שלה.
  • אז למה את בוכה?
    28.7.2008 11:30   |   טל פרי, טל פרי
    "'אגו טריפ' זה שיר על מוזיקאי די מוכר, שכמובן לא אחשוף את שמו, אבל הוא היה בפסגת העולם ותפס מניירות בהתאם וכיום הוא כבר לא שם, בלשון המעטה, ובוא נאמר שהמילים אמורות לתת לו חומר למחשבה", אומרת עלמה זהר על הלהיט שלה, שכבש את הרדיו. "אין לי בעיה לכתוב שירים בהשראת חוויות אישיות ועל אנשים קיימים, שידעו אחר כך שהשיר הוא עליהם. לב שבור זה הזרז הכי יעיל ליצירה. אנחנו חיים בשביל לחוות ואוהבים בשביל ליצור. 'אגו טריפ' זה שיר שהסתובב ונתן לי ביס בתחת. לא סתם אומרים לאנשים להיזהר בחלומות שלהם, כי הם עוד יתגשמו בסוף".
  • ציטוט:

    עלמה זהר היא כותבת מבריקה. היא יודעת לכתוב שיר ולספר סיפור. עושה זאת בחן ובתמצות, בעזרת שפה נהדרת, שמתגאה במקורותיה. הציטוט "עורי עורי דברי שיר" משירת דבורה (ספר שופטים) הוא לא מוטו בעלמא, הוא מקור החיים של עלמה, כוחה וחינה. כמעט כל השירים שלה מתכתבים בצורה כזו או אחרת, רעיונית, מילולית וצורנית, עם שפת התנ"ך. בין אם זה "גלות בבל השנייה", שיר מצוין לפתיחת הופעה, או "דע" שמזכיר לנו, באהבה רבה ובסבלנות אין קץ, מי אנחנו ולאן אנו הולכים. בין אם זה "המופלאה בנשים" שיר מתוק-חמוץ, כואב-שמח שכתבה ושרה לזכרה של אמה, או "דרפור" החדש, שמוצא הקשר נאור בין הפליטים מסודן לבין מסעות בני ישראל במדבר, ומתכתב גם עם שירים כמו "עגל הזהב" ו"עבודה שחורה" של אהוד בנאי.

דיסקוגרפיה

דיסק חדש!

עלמה זהר - חיים משוגעים

פלא

האלבום החמישי של עלמה זהר, "חיים משוגעים", הכולל שיתופי פעולה עם דודו טסה וגילי יאלו, הכולל בין היתר את השירים כחולת עיניים, דגים, תפתח ועוד.
האלבום כולל שישה שירים.
האזנה  |  שירים

לרכישת האלבום


עלמה זהר - פלא

פלא

האלבום הרביעי של עלמה זהר, "פלא", אלבום שירי ילדים, הכולל בין היתר את השירים שני אינדיאנים, אם ועוד.
האלבום כולל תשעה שירים.
האזנה  |  שירים

לרכישת האלבום


עלמה זהר - לחם, אהבה

לחם, אהבה

האלבום השלישי של עלמה זהר, "לחם, אהבה", הכולל את השירים מצב הרוח, נצחונות, אושר גדול, צונאמי ועוד.
האלבום כולל עשרה שירים.
האזנה  |  שירים

לרכישת האלבום


עלמה זהר - שלושים ושלוש

שלושים ושלוש

האלבום השני של עלמה זהר, "שלושים ושלוש", הכולל את השירים התרגשתי לקראתך, ממצרים, תזהר מהחושך ועוד.
האלבום כולל אחד עשר שירים.
האזנה  |  שירים


עלמה זהר - דברי

דברי

אלבום הבכורה של עלמה זהר "דברי" הכולל את הסינגלים המצליחים אגו טריפ, עם הגב, דע, שיר אהבה אינדיאני (מיגל) ועוד.
האלבום כולל תריסר שירים.
האזנה  |  שירים

ביוגרפיה

עלמה זהר נולדה בכ' בסיוון ה'תשל"ז (6 ביוני 1977, מזל תאומים) בשכונת רחביה שבירושלים לישראל ואורנה זהר. בצעירותה של עלמה זהר התגרשו הוריה ואימה נישאה בשנית ליעקב רוטבליט (יענקל'ה רוטבליט), פזמונאי ויוצר ישראלי, כאשר עלמה זהר היתה בת חמש. אמה של עלמה נפטרה ממחלת ניוון שרירים קשה ב-1998.
לאחר שירותה הצבאי למדה עלמה זהר נגרות ועסקה בתחום זה במשך מספר שנים. באותה תקופה נישאה עלמה לאסף, עמו חיה חמש שנים בישוב נס הרים שליד ירושלים.

בגיל 25 החליטה עלמה זהר כי היא צריכה שינוי. בשנת 2003 נפרדה עלמה זהר מבן זוגה אסף והחלה לעסוק במוסיקה. עלמה טסה לאפריקה, הצטרפה להרכב רגאיי והקליטה חצי אלבום באנגלית, אבל אז הבינה שהיא רוצה להקליט דווקא בשפת האם שלה, עברית, ולאו דווקא בסגנון הרגאיי.

עלמה זהר החלה לעבוד עם המפיק המוזיקלי אסי (אסף) איילון, שהפיק גם את "מסע ומתן" של הזמר מוש בן ארי, ואספה חומרים מהשנים האחרונות שלה. בתחילת העבודה על האלבום חשבה עלמה זהר שהתוצאה תצא רוקנ'רולית ובועטת, אולם בסופו של דבר התוצאה נעה בין פופ, רוק, מוזיקת עולם ורגאיי - והכל בניחוח נוסטלגי.

בראשית אפריל 2008 הוציאה עלמה זהר את שירה הראשון "עם הגב" אותו כתבה והלחינה בעצמה. השיר הפך במהרה ללהיט בתחנות הרדיו בישראל ולאחר מס' חודשים, ביוני 2008, הוציאה עלמה שיר נוסף בשם "אגו טריפ", שגם אותו כתבה והלחינה בעצמה - שיר ששבר את שיא ההשמעות לשבוע בתחנות הרדיו הישראליות, עם 145 השמעות בשבוע אחד, והפך במהרה לשיר המושמע ביותר ברשתות התקשורת במשך מספר שבועות רצופים.

במאי 2008 החלה עלמה זהר לכתוב טור אישי שבועי בשם "אין יאוש בעולם" העוסק, בין היתר, בנושאים יום-יומיים תוך התבוננות ותיאור הנושאים עפ"י זוית ראייתה המיוחדת של עלמה. הטור פורסם בכל יום חמישי בסוף המגזין "24 שעות" של "ידיעות אחרונות" ולווה באיורים של יהונתן (יוני) לקס.

ב-17 ביולי 2008 הוציאה עלמה זהר את אלבום הבכורה שלה "דברי" - פרוייקט משולב בין "לב העולם הפקות" ל"לב גרופ מדיה", בהפקת אסי אילון. האלבום יצא מוקדם מן הצפוי בעקבות הצלחת שני הסינגלים הראשונים של עלמה, "עם הגב" ו"אגו טריפ". את כל תריסר שירי האלבום, המשלבים מוזיקת עולם, פולק ורוק, כתבה והלחינה עלמה זהר בעצמה.

לאחר כחודש, באוגוסט 2008, סמוך לצאת אלבומה הראשון, הוציאה עלמה זהר את הסינגל השלישי "שיר אהבה אינדיאני" ("מיגל"), ששילב עברית ואנגלית. האלבום "דברי" זכה להצלחה גדולה והגיע למעמד אלבום זהב כחודשיים לאחר צאתו לאחר שמכר למעלה מ-20 אלף עותקים.

במצעד הפזמונים השנתי של רשת ג' לשנת ה'תשס"ח זכתה עלמה זהר בתואר "תגלית השנה". כמו כן זכתה עלמה בתארים "פריצת השנה" ו"זמרת השנה" במצעד השנתי של גלגל"צ באותה השנה.

בנובמבר 2008 הוציאה עלמה זהר לשידור את הסינגל הרביעי מתוך אלבומה הראשון "דברי", שיר בשם "דע". הסינגל הפך גם הוא ללהיט וכבש את תחנות הרדיו במהירות כמו שלושת הסינגלים של עלמה שקדמו לו.

במרץ 2009 זכה השיר "שיר אהבה אינדיאני" ("מיגל") של עלמה זהר בפרס "שיר השנה" של אקו"ם. אסי איילון, שהפיק ועיבד לעלמה את אלבומה הראשון "דברי", זכה בפרס הישג "מעבד השנה" על עבודתו בעיבוד האלבום של זהר. כפרס על הזכיה קיבל אסי איילון ₪10,000 על עיבוד השיר. עלמה זהר קיבלה פרס בסך ₪15,000 על ביצוע וכתיבת השיר.

עלמה זהר פעילה מאד בתחום ההתנדבות והעזרה לפליטים מאפריקה. במאי 2008 כתבה והלחינה עלמה זהר שיר למען הפליטים והופיעה איתו במופע התנדבות שארגן הזמר תומר יוסף יחד עם אמנים אחרים שהופיעו בהתנדבות במטרה לגייס כסף עבור דיור לפליטים. עלמה ממשיכה לשיר את השיר בהופעותיה מול קהל גם כיום. כשנה לאחר מכן, בפברואר 2009, יצאה עלמה זהר במסגרת התנדבותה בברית עולם לתקופה בת שבועיים לאוגנדה, שם סייעה בטיפול בילדים השוהים במרכז הילדים "Little Light" בנמוונגו שבאוגנדה ובין היתר התנדבה שם בגן ילדים והבטיחה לחזור לשם שוב בעתיד.
לקראת צאת אלבומה השני של עלמה, אלבום בשם "שלושים ושלוש", פורסם ביולי 2010 השיר, שגם מופיע באלבום השני של עלמה, בשם "ממצרים". לפני פרסום השיר כסינגל אמרה עלמה זהר על השיר: "שלוש שנים של פעילות אינטנסיבית עם קהילת הפליטים מאפריקה הביאו אותי לשיאים של ייאוש ותקווה, העמידה אותי מול שאלות מוסריות וקיומיות והפגישו אותי עם מציאות בלתי נתפסת. מליון פעם אני מקללת את היום שנכנסתי לזה, ומליון פעם אני מודה לאלוהים על ההזדמנות שנפלה בחלקי".

באביב 2009 הצטרפה עלמה זהר לאסף איילון, אחד המפיקים הבולטים במוזיקה בישראל שגם עבד עם עלמה בהפקת אלבומה הראשון "דברי", וביחד עם אמנים נוספים הקימו להקה בשם "Unknow Artist" ("אמן לא ידוע"). הלהקה כותבת ומנגנת חומר מקורי בסגנון רוק, פולק, בלוז ובלו-גראס באנגלית ועובדת על הקלטת והפקת אלבומם הראשון "Folkcoholic" וכן הופיעה ברחבי הארץ.

במקביל להופעותיה של עלמה עם הלהקה Unknown Artist עסקה עלמה זהר בעבודה על אלבום נוסף שהושק בקיץ 2010. כמו האלבום הקודם, גם האלבום "שלושים ושלוש" הופק על ידי אסי איילון, שזכה בפרס אקו"ם על עבודתו באלבום הבכורה של עלמה "דברי".

בתחילת מאי 2010 יצא לאויר הסינגל הראשון מתוך האלבום "שלושים ושלוש", שיר אותו כתבה והלחינה עלמה זהר - "התרגשתי לקראתך". על השיר כתבה עלמה: "כשאהבה קורית בעולם זה בבחינת נס והציפייה לאהבה כמוה כציפייה לנס. אתה בוחר להמר על האפשרות הפחות סבירה מכולן - שמכל האנשים בעולם, מכל המקומות בעולם, הוא יכנס דווקא ברגע הזה, בדלת הזו, וכך לפתע תסתיים הבדידות הגדולה. מה הסיכוי שזה יקרה? אפסי. ולמרות זאת - זה קורה כל הזמן".

לקראת צאת האלבום השני של זהר פורסם ביולי 2010 גם הסינגל השני מתוך האלבום "שלושים ושלוש", שיר שגם אותו כתבה והלחינה עלמה זהר. השיר "ממצרים" עושה הקבלה ברורה בין יציאת מצרים של עם ישראל על פי המסורת היהודית לבין בריחת הפליטים מיבשת אפריקה בשנים האחרונות דרך מדבר סיני וההסתננות שלהם דרך הגבול הלא קיים בין מצרים לישראל. על השיר אמרה עלמה: "שלוש שנים של פעילות אינטנסיבית עם קהילת הפליטים מאפריקה הביאו אותי לשיאים של ייאוש ותקווה, העמידה אותי מול שאלות מוסריות וקיומיות והפגישו אותי עם מציאות בלתי נתפסת. מליון פעם אני מקללת את היום שנכנסתי לזה, ומליון פעם אני מודה לאלוהים על ההזדמנות שנפלה בחלקי".

ב-4 באוגוסט 2010 הוציאה עלמה זהר את אלבומה השני "שלושים ושלוש" (גילה של עלמה בשנת הוצאת האלבום) הכולל אחד עשר שירים, מתוכם עשרה שירים אותם כתבה והלחינה עלמה זהר בעצמה ושיר אחד נוסף שכתבה עלמה אך הולחן על ידי גבע אלון, שגם מנגן באלבום "שלושים ושלוש". את ההשראה לאלבום קיבלה זהר, לדבריה, במסעות שערכה בשנתיים האחרונות "מאוגנדה ועד אומן". הקלטות האלבום התקיימו באולפן "אפרוקליפטוס" שבהוד השרון.

ביולי 2011 הושק הפרויקט המוזיקלי "שני צדדים למטבע", שנועד לחבר בין הרוק והפופ הישראלי עם המוזיקה המזרחית והים תיכונית. פרויקט "שני צדדים למטבע" כולל שלושה דיסקים המכילים 49 שירים, שברובם ככולם אמנים ים תיכוניים שרים שירי פופ ורוק ואמני פופ ורוק מכסים שירים ים תיכוניים ומזרחיים. עלמה זהר השתתפה בפרוייקט וביצעה בו את השיר "שחרחורת" (האזנה - מילים: משה אלימלך, לחן: עממי). את הפרויקט הפיקו "מירו את עדן הפקות" והוא יצא במסגרת חברת "NMC-יונייטד" בהפקה מוזיקלית של נדב ביטון.

במאי 2013, לקראת השקת אלבומה השלישי של עלמה זהר, "לחם, אהבה", הושק שיר מתוך האלבום. בשיר שהושק, "מצב הרוח", מארחת זהר לראשונה את אסי איילון, המפיק המוזיקלי של אלבומיה ושותפה לדרך וליצירה המוסיקלית. "הקליפ הזה, כמו כל האלבום בעצם, מתעסק בשבריריות הקיום כאן", סיפרה עלמה זהר. "לפעמים נדמה לי שלחיות בישראל זה כמו לבנות את הבית שלך על לוע הר געש. בזמן שאנחנו נלחמים על הפרנסה, על הזוגיות, על החלומות, כל רגע יכול להתפוצץ משהו ולקרוע את החיים שלנו לחתיכות".

ביוני באותה שנה יצא לאור סינגל נוסף מתוך האלבום "לחם, אהבה", בשם "נצחונות". "ניצחונות" הוא שיר מפתיע מכיוונה של זהר בגלל הניחוח המזרחי שבו והביצוע המשולב בעברית ובערבית. עלמה מספרת שלמרות שרוב שיריה נכתבו בעיקר על גברים, "נצחונות" הוא שיר פוליטי, על הסכסוך הישראלי-ערבי. "זה שיר על העם שנמאס לו, ורוצה לוותר על הסכסוך ולחיות בסבבה. אנשים אומרים: 'חלאס, מיצינו'", מספרת עלמה. את המילים כתבה והלחינה עלמה זהר בעצמה ואף הוסיפה בית אחד בשפה הערבית, שתרגמה עבורה מורה אשר לימדה אותה לשיר את השפה. את השיר מלווים כינורות, מנדולינה, עוּד ודרבוקה, והפיק אותו מוזיקלית שותפה ליצירה, אסי איילון.

באלבום "לחם, אהבה", שכולל עשרה שירים, ממשיכה זהר לבטא את קולה הייחודי ולשרטט קווים לדמותה של המציאות הישראלית העכשווית. "לחם, אהבה" שנכתב במהלך השנתיים האחרונות, מביא את עלמה זהר במיטבה - אמיתית, חדה, כנה ומרגשת. יחד עם ההגשה הנפלאה וקולה יוצא הדופן. "היה לא קל להגיע לאלבום הזה", אמרה עלמה, "זה היה תהליך מאוד ארוך, ועברתי דרך ארוכה ולא פשוטה איתו. האלבום הזה נולד מהרבה דברים חזקים שטילטלו את חיי בשנים האחרונות, לא רק דברים אישיים אלא גם דברים שקרו מסביבי. יש בו הדים לכל מיני נושאים מהמחאה החברתית ועד האיום האיראני. זה אלבום שמאוד מעוגן במציאות הישראלית. באלבומים הקודמים שלי היו הרבה בריחות. בריחות להודו, לאפריקה. יצא לי שם של טיילת. האלבום הזה הוא כאן ועכשיו, הוא נגזר משנים של מערכת יחסים של זוג צעיר שמנסה לשרוד ולהילחם במציאות לא פשוטה. הרגשנו שאנחנו חלק מצעירים שמחפשים מקום תחת השמש, פינה וקורת גג, ואם אפשר גם לנגן שעה ביום".

באוגוסט 2013 פתחה עלמה זהר במסע גיוס כספים באמצעות אתר הד-סטארט במטרה להוציא לאור בהפקה עצמית את אלבומה השלישי, "לחם, אהבה". קמפיין הגיוס, שבוצע בשיטת מימון-המון, זכה להיענות יוצאת דופן והיה לאחד הגיוסים המוצלחים באתר הד-סטארט, כאשר במשך חודש ימים השתתפו בו קרוב ל-600 איש שגייסו למעלה מ-82 אלף ש"ח.

בסוף ספטמבר 2013 יצא לאור הסינגל השלישי מתוך האלבום "לחם, אהבה", ושמו "אושר גדול". את השיר כתבה והלחינה עלמה זהר. "זה שיר פשוט. שיש בו סוג של תפילה", מספרת עלמה, "כתבתי אותו כדי לחזק את עצמי במהלך המסע הארוך אל האלבום הנוכחי. הדרך אליו מלאת מכשולים והתמודדות, אבל היא מובילה אותי למחוזות מדהימים, אל רגעים אמיתיים של אושר גדול".

בדצמבר 2013, לקראת ההשקת האלבום השלישי "לחם, אהבה", יצא לאור הסינגל הרביעי, "צונאמי". השיר בעל הסאונד האלקטרוני מדבר על אהבה ועל החיים בצל החרדה, במקום בו תמיד יכול לקרות משהו. "השיר הזה נכתב ביום שבו ראש הממשלה דיבר על הפצצה האירנית, סוריה הזיזה כוחות בגבול הצפון, שר האוצר הודיע שהולכת להיות שנה קשה ופיקוד העורף התריע מפני רעידת אדמה", סיפרה עלמה זהר, "אנחנו התחבקנו חזק והחלטנו להביא ילד לעולם. זה שיר שיש בו את כל השמחה, הפחד, התקווה והטירוף של החיים שלנו במקום הזה. מבחינתי הוא הלב של האלבום החדש".

האלבום של עלמה זהר, "לחם, אהבה", בהפקתו של אסי איילון, יצא לאור ב-5 בינואר 2014, בחודש השביעי להריונה הראשון של עלמה זהר. "ביום שבו ראש הממשלה דיבר על הפצצה האירנית, סוריה הזיזה כוחות בגבול הצפון, שר האוצר הודיע שהולכת להיות שנה קשה ופיקוד העורף התריע מפני רעידת אדמה - אנחנו התחבקנו חזק והחלטנו להביא ילד לעולם", סיפרה עלמה, "'לחם, אהבה' הוא סיפור על שני אנשים צעירים ואוהבים, שמנסים להקים לעצמם בית באמצע המקום המטורף הזה, שנלחמים על שני הדברים שאי אפשר לחיות בלעדיהם - לחם ואהבה. זה הסיפור הכי פרטי שלי וזה הסיפור של כולנו. ולא, לא הייתי רוצה לחיות את חיי בשום מקום אחר", הוסיפה. "חשבנו שנהיה רוקנ'רול לנצח, ופתאום אנחנו צריכים להיות מבוגרים", היא משתפת, "מדהים אותי לחשוב שמישהו יסתכל עליי ויגיד 'זאת אימא שלי'. רק עכשיו, בחודש שביעי, אני קולטת את זה".

בראשון באפריל 2014 ילדה עלמה זהר את בנה הבכור, הלל, וכעבור כשנה, באמצע יולי 2015, יצא לאור אלבומה הרביעי של עלמה זהר, אלבום שירי ילדים בשם "פלא" שהוקדש לבנה הבכור של עלמה. על ההפקה המוזיקלית של האלבום "פלא" אמון אסי אילון ועלמה שבחרה להקדיש את האלבום לבנה צירפה אליו את המילים: "הללי אהוב, את האלבום הזה כתבתי ושרתי לך באהבה גדולה, והשתדלתי לשים בו כל מה שחשבתי שתצטרך בדרך – סקרנות ושמחה, אהבה לטבע ולכל מה שחי, כבוד לכל אדם באשר הוא אדם, אמונה פשוטה בבורא עולם וגם קצת חוש הומור, שבלעדיו קשה מאוד לעבור את החיים. אתה איש קטן ומגניב, ואני מאוד מאוד מאושרת להיות אימא שלך. באהבה, אימא".

לאחר שהפתיעה עם אלבום ומופע הילדים המשובח "פלא", הוציאה לאור זהר את הסינגלים "דגים" ו"כחולת עיניים", פרי שיתוף פעולה שלה עם דודו טסה וניר מימון, ושניהם כבשו את תחנות הרדיו ופיתחו רעב לשירים נוספים. במרץ 2017 הוציאה לאור עלמה את הסינגל "תפתח", שיתוף פעולה משובח בין עלמה זהר לאמן הגרוב האתיופי גילי יאלו, בהפקתו של אסי איילון. "יש לי אהבה ארוכת שנים לאתיופיה ולמוזיקה האתיופית", סיפרה עלמה, "את גילי הכרתי בפייסבוק וזו הייתה אהבה ממבט ראשון. הבית של השיר הזה היה קיים אצלי וגילי נכנס ושר עליו בצורה כל כך טבעית ומושלמת. יש משהו בקולות שלנו שפשוט היה צריך להיפגש. המוזיקה האתיופית היא אוצר שמונח בחצר שלנו ועדיין לא התחלנו אפילו לגלות".

בתחילת 2018 יצא לאור אלבומה החמישי של עלמה זהר, חיים משוגעים הכולל שיתופי פעולה עם דודו טסה וגילי יאלו וכולל בין היתר את השירים כחולת עיניים, דגים, תפתח ועוד. הפקה האלבום החדש מעודכנת יותר, למודת ניסיון ולא מפחדת לגעת בעולמות אחרים. דודו טסה וניר מימון, הפיקו את רוב האלבום ועל שניים מהשירים אחראי אסי איילון, שמלווה את זהר כבר שנים.